Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá: 8:30 - 19:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
Blog
OBSAHUJÍ OVESNÉ VLOČKY LEPEK? OBSAHUJÍ OVESNÉ VLOČKY LEPEK?
Oves je přirozeně bezlepkový. Oves můžete v klidu zařadit do svého jídelníčku. Je zdrojem bílkovin, rozpustné vlákniny, minerálů a má nízký glykemický... číst celé
TIBETSKÁ HOUBA A JEJÍ BENEFITY TIBETSKÁ HOUBA A JEJÍ BENEFITY
Tibetská houba pochází z Kavkazu a Tibetu. Má velice blahodárné účinky na náš organismus. Aktivovaný kvasný proces zbavuje mléka všech škodlivých účin... číst celé
CYSTICKÁ ONEMOCNĚNÍ ORGÁNŮ CYSTICKÁ ONEMOCNĚNÍ ORGÁNŮ
Cystická onemocnění orgánů, myslíme tím hlavně játra a ledviny, jsou ve většině případů onemocnění vrozená. Ojediněle se jedná o cysty získané během ž... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Články o vybrané zdravotní problematice
  4. ENURESIS NOCTURNA - NOČNÍ POMOČOVÁNÍ DĚTÍ

ENURESIS NOCTURNA - NOČNÍ POMOČOVÁNÍ DĚTÍ

Enuresis nokturna neboli noční pomočování je poměrně častý dětský problém

Samozřejmě je i noční pomočování dospělých, u kterých se řeší jednodušeji, protože dospělí, na rozdíl od malých dětí, umí své obtíže lépe popsat. Teď se budeme ale věnovat dětem.

Pustit se do tohoto tématu mě přinutila návštěva několika malých dětí z poslední doby, které byly před tím léčeny na jiných pracovištích pomocí chemických preparátů  bez valného efektu.

Neúspěch léčby je dle mého soudu spojen se špatnou diagnostikou a tím pádem i špatnou léčebnou rozvahou, potažmo léčbou.

V čem vidím hlavní problém… Klasická dětská urologie vychází z rozvahy, že pokud je v moči kultivačně negativní nález, tak je moč určitě negativní a není zde problém. Problém není nalezen ani po sonografickém nebo RTG vyšetření na dolních močových cestách. Pak se zdá být vše v pořádku a v tom případě je označována za problém psychika dětí, tvrdý spánek atd. Většinou to celé skončí na léčbě chemickými preparáty, změlčování spánku nebo aplikaci spasmoanalgetik, případně na lécích, které zmenšují produkci moči, tzv. antidiuretika.

Vše s rozpačitým výsledkem a dítě se více méně v noci pomočuje nadále. Ty případy enuretických dětí, které jsem řešil v ordinaci měly jednu společnou jednu věc. A to tu, že navzdory opakovaným kultivačním vyšetřením moči provedených na jiných pracovištích, měly po provedení mikroskopického vyšetření moči infekční nález. Povětšině se nejednalo o bakteriální nález, ale atypický, často parazitární a často v kombinaci se sporulujícími mikroorganismy typu plísní či kvasinek.

Ale zpět na začátek. V diagnostice je důležité se zeptat rodičů na četnost nočního pomočování a hlavně se dopátrat případné pauzy. Pokud se dítě od narození pomočuje do plenek a ani později nemá žádnou pauzu, je možná i jiná příčina noční enurézy. Ale pokud dejme tomu po dvou letech od narození přestane močit do plenek, poté má tzv. roční suchou pauzu a poté se začne opět pomočovat, je diagnóza zánětu hrdla močového měchýře téměř jistá.

Toto je dobrá zpráva, protože jak se dočtete dále, dá se velmi dobře, i když ne ze dne na den, řešit a navíc bez použití chemických preparátů.

Dobré je se větších dětí doptat na spaní. Často uvádí, že mívají sny, že se jim chce na záchod, ve snu jdou na toaletu, kde se vymočí, ale nevymočí na toaletě,  ale do postele.

Pokud je hrdlo močového měchýře zanícené, negativně to ovlivňuje receptory

K čemu zde dochází? Za normálních okolností je kapacita močového měchýře dostatečně velká, abychom nemuseli na záchod celou noc a mohli klidně spát. Pokud je ale hrdlo močového měchýře zanícené, negativně to ovlivňuje receptory, které mikci řídí. Dochází k častějšímu nucení na močení a hlavně k urgentnímu nebo imperativnímu močení, kdy prudké stahy svaloviny měchýře a to zejména v noci, překonají sílu svěrače. Tehdy dojde k úniku moči a dítě se pomočí.

Terapie nočního pomočování je celkem jednoduchá, pokud máte správně postavenou diagnózu.

Pokud je diagnóza správná a potvrdí se zánět hrdla měchýře, je opravdu léčba jednoduchá.

V prvé řadě upravte dítěti životosprávu. Doporučení na dietní opatření najdete ZDE. Nejdůležitější je ale vynechat všechny cukry. Když si toto přečtete a zamyslíte se, tak si mnoho z vás uvědomí, kolik cukru a sladkostí vaše dítě sní.  Proč cukry? Protože všechny výše uvedené mikroorganismy, paraziti, plísně, kvasinky atd., cukry milují.

Jako další je vhodné vybrat pro dítě preparáty, nejlépe vše přírodní. Na dotaz, zda-li nepomohou antibiotika, odpověď zní: nepomohou. Nepomohou, protože, na většinu těchto mikroorganismů nezabírají, navíc poškodíte dále, již tak poškozenou přirozenou mikroflóru a paraziti a sporulující mikroorganismy se vesele množí dál.

Abychom správně zvolili kombinaci preparátů, je vhodné začít důkladným mikroskopickým vyšetřením močového sedimentu spolu s ultrazvukovým vyšetřením. To by mělo stačit pro prvotní nasměrování řešení problému.

Pokud si nevíte rady nebo Vám není cokoli jasné, napište nám

MUDr. Ivo Pažourek

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Zůstaňte s námi v kontaktu

Přidejte se k nám na Facebookunebo Instagramu. Neuteče Vám tak žádná nová informace o našich produktech, články k různé zdravotní problematice, nové recepty, články k tematice zdravého stravování, fotky z přírody a mnoho dalšího. Pravidelně náš web doplňujeme a brzy se dočkáte soutěže o naše přírodní produkty.

 

Buďte stále informovaní

Podrobné informace k jednotlivým produktům najdete jen v sekci BLOG. Je to z toho důvodu, že podle současné legislativy EU u mnoha doplňků stravy, bylinek a bylinných produktů není možné uvádět podrobné informace, které by mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku bylin, byť se bylinky používají stovky let a pomohly a pomáhají miliónům lidí od nepaměti. Není možné již uvádět ani vědeckými výzkumy prokázané účinky bylin, pokud se nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný lék.

Copyright 2020 Dr. Pažourek. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz