Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá: 8:30 - 19:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
Blog
OBSAHUJÍ OVESNÉ VLOČKY LEPEK? OBSAHUJÍ OVESNÉ VLOČKY LEPEK?
Oves je přirozeně bezlepkový. Oves můžete v klidu zařadit do svého jídelníčku. Je zdrojem bílkovin, rozpustné vlákniny, minerálů a má nízký glykemický... číst celé
TIBETSKÁ HOUBA A JEJÍ BENEFITY TIBETSKÁ HOUBA A JEJÍ BENEFITY
Tibetská houba pochází z Kavkazu a Tibetu. Má velice blahodárné účinky na náš organismus. Aktivovaný kvasný proces zbavuje mléka všech škodlivých účin... číst celé
CYSTICKÁ ONEMOCNĚNÍ ORGÁNŮ CYSTICKÁ ONEMOCNĚNÍ ORGÁNŮ
Cystická onemocnění orgánů, myslíme tím hlavně játra a ledviny, jsou ve většině případů onemocnění vrozená. Ojediněle se jedná o cysty získané během ž... číst celé
Zobrazit všechny články

VITAMÍN D3 2000 I.U.

VITAMIN D

Nedostatek vitaminu D z minulosti dobře známe. Určitě jste slyšeli o rachitidě, nebo-li křivici, kdy se dětem nesprávně vyvíjely a „křivily“ kosti. Pravdou je, že s rachitidou se dnes již nesetkáváme, ale chronickým nedostatkem vitaminu D s dalekosáhlými důsledky se dnes setkáváme dennodenně.

Příkladem projevu nedostatku vitaminu D je výrazný sklon k virovým onemocněním, což by v dnešní době mělo být více než dostatečným varováním. Dále pak osteoporóza, kterou jistě mnozí znají.

V publikacích se můžete dočíst, že 40% populace trpí chronickým nedostatkem vitaminu D. Za dobu mé dlouholeté praxe jsem provedl a provádím laboratorní měření vitaminu D a ve výsledcích jsem se zatím nesetkal s nikým, kdo by měl normální hladinu vitaminu D. A to je zejména u onkologických pacientů alarmující. Pokud pacienti začnou se suplementací vitamínu D, začnou se pozvolna blížit nebo se dostanou do doporučených hodnot. I při zvýšeném užívání vitamínu D jsem se s předávkováním nikdy nesetkal.

Vitamin D patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. V těle, konkrétně v játrech a ledvinách prodělává dvojnásobnou hydroxylaci, která ho vlastně zařadila mezi steroidní hormony, které mají na starost metabolismus vápníku a fosforu s přímým účinkem na tenké střevo, ledviny a kosti.

Účinkem na střevo se také částečně objasňuje výrazný vliv na imunitní systém.

Máme dvě formy vitamínu D:

  • Rostlinnou verzi vitamínu, označovanou jako vitamin D2 – ergokalciferol, který obsahují například pivovarské kvasnice.
  • Živočišnou verzi vitamínu, kterou označujeme jako vitamin D3 - cholekalciferol, který obsahují například ryby, tresčí játra, vejce.

Člověk si umí vitamín D vyrobit sám, konkrétně z cholesterolu v kůži účinkem UVB  frakcí slunečních paprsků. Toto ale nefunguje, pokud je pokožka ošetřena vrstvu opalovacích krémů s vysokými UV faktury nebo také určitě ne v soláriu. Také slunce nízko nad obzorem nestimuluje kůži k tvorbě vitamínu D, protože UVB paprsky se již odrážejí od atmosféry.

Nepodceňujeme vznik melanomu (kožního nádoru), nicméně 20ti minutový pobyt denně na slunci v době mimo nejsilnější sluneční intenzitu, bez použití opalovacích přípravků s UV faktory, takovým rizikem není.

Na co má vitamín D vliv? A na co má vliv jeho chronický nedostatek?

  • Má vliv na stavbu kostí a jeho nedostatek může způsobit křivici u dětí, u dospělých pak osteoporózu
  • Má výrazný vliv na imunitní systém. Jeho nedostatek může způsobit náchylnost k virovým onemocněním, k rakovině, ale také diabetu.

Některé studie poukazují při nedostatku vitaminu D na výraznou imunopatologii (onemocnění imunitního systému). Současně se projevuje i negativní dopad na kardiovaskulární systém. Vy na sobě za normálních okolností nedostatek nepoznáte, ale pokud budete stále unavení, stále budete postonávat, budete mít depresi a špatnou, podrážděnou náladu, je docela možné, že pokud si hladinu vitamínu D necháte zjistit z krve, je velmi pravděpodobné, že výsledek bude nedostatečné množství vitaminu D.

Vitamin D by do portfolia užívaných suplementů měli zařadit lidé ohrožení onkologickým onemocněním a pravidelně ho sledovat. Dále pacienti s cukrovkou, střevními obtížemi, také všichni, co se chtějí uchránit virovým onemocněním, ti, kterým hrozí osteoporóza, také ti, kteří mají prokázaný imunodeficit (sníženou imunitu).

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Zůstaňte s námi v kontaktu

Přidejte se k nám na Facebookunebo Instagramu. Neuteče Vám tak žádná nová informace o našich produktech, články k různé zdravotní problematice, nové recepty, články k tematice zdravého stravování, fotky z přírody a mnoho dalšího. Pravidelně náš web doplňujeme a brzy se dočkáte soutěže o naše přírodní produkty.

 

Buďte stále informovaní

Podrobné informace k jednotlivým produktům najdete jen v sekci BLOG. Je to z toho důvodu, že podle současné legislativy EU u mnoha doplňků stravy, bylinek a bylinných produktů není možné uvádět podrobné informace, které by mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku bylin, byť se bylinky používají stovky let a pomohly a pomáhají miliónům lidí od nepaměti. Není možné již uvádět ani vědeckými výzkumy prokázané účinky bylin, pokud se nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný lék.

Copyright 2020 Dr. Pažourek. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz